0212 643 05 05
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ayna Tercih Edilirken Neye Dikkat Edilir?

02 Haziran 2018
15 kez görüntülendi

Ayna tercih edilirken neye dikkat edilir? Modeller neye göre belirlenir? Hangi modeller daha uygun olur? Yapılan yanlışlar nelerdir? Neye dikkat edilmelidir? Fikir verebilir misiniz? Bu sorular genellikle müşterilerin sorduğu yoğun sorular arasında yer almaktadır.

Ayna tercih edilirken özellikle ev eşyası ve konulacak yerin durumu göre (oda, salon, yatak odası vb.) ayna modeli seçilmesi daha doğru olacaktır. Evinizin eşyası varaklı ve oyma işçilikli bir mobilya takımı ise dekoratif varaklı bir ayna takılması daha doğru olacaktır. Aynı zamanda renk konusunda da bunu söylemek mümkündür. Evinizde bulunan mobilya takımı altın ve gold renkse bu renkte bir ayna, yada yakın çerçeve renklerinde tercih etmek mantıklı olacaktır. Evin duvar boyası, duvar kağıdı da göz önünde tutularak ayna tercih edilmelidir. Kimi zaman halı ve benzeri ufak detaylar bile dikkate alınması gereken unsurlardır. En ufak detay göz önünde tutulmalı, buna göre aynanın çerçeve modeli seçimi yapılmalıdır. Tavsiye olarak bunları göz önünde tutmanızı öneririz.

Ayna Modelleri Neye Göre Belirlenir?

Ayna modelleri neye göre belirlenir? Ayna modelleri üretilirken yeni trend mobilya takımları, ev dekorasyon objeleri, iç dekorasyonda kullanılan malzemeler, renklerin mat, pudra, parlak durumları göz önünde tutulur. Son zamanların yeni trendi olan vintage tarzı dekoratif ürünler ayna üretimimizde göz önünde tuttuğumuz farklı yaklaşımdır. Ayna Denizi olarak üretimini yaptığımız modellerimizi buna göre üretiyor, çizgi hatları, desen, şekil, kalıp ortaya çıkartarak üretip sizlerin kullanımına sunuyoruz.

Sizlerde buna benzer bir yaklaşımla dekoratif, vintage, avangard, otantik, country, klasik bir ev ortamına göre ayna modeli beğenmeli, renk seçimini ona göre yapmalısınız. İşletmeler ayna seçerken özellikle buna göre ayna seçimi yapmalıdır. Kafe, restaurant, butik, güzellik salonu, otel gibi yerlerde bu kriterler her zaman göz önünde tutulmalıdır. Restaurant masaları kütük bir masa ile dekor edilmişse aynalar benzer şekilde kütük bir ayna olmalıdır. Bir otel odasında bulunan lavabolar odanın mimari yapısına uygunsa, orada bulunan aynalar da bir bütün şekilde konsept olarak ele alınıp tasarlanıp tercih edilerek yapılmalıdır.

Ev Eşyalarına Ayna Olarak Hangi Modeller Daha Uygun Olur?

Ev eşyalarına ayna olarak hangi modeller daha uygun olur? Ev eşyaları oturma grubu, yemek masası takımı, yemek konsolu, dresuar, sehpa, zigon ve diğer eşyalardan oluşmaktadır. Bu eşyalar züccaciye tarzı aksesuarlarla (şamdanlık, çerçeve, mumluk, vazo) birbirini her ne kadar tamamlasa da bir ayna tamamlayıcı dekoratif bir ürün olarak vazgeçilmez bir parçadır. Avangard eşyalar ile döşenmiş bir salon varsa, masa üstüne alabileceğiniz en uygun ayna varaklı ve yine avangard bir aynadır. Kütük ayna masanız olduğunu düşünelim, yine bu masaya en uygun ayna farklı çerçeve ve tasarımlara sahip kütük ayna modelleri veya ahşap (mat ve damarlı) çeşitler olabilir.

Model seçimi konusunda ve tercih etme noktasında karar verme anlamında ev eşyanızın çizgi hatlarını göz önünde tutarak da seçim yapabilirsiniz. Parlak lake, mat lake, ceviz, varak, fırçalı bir mobilya, dresuar, konsol üstüne benzer renk kalitesinde ve işleminde çerçeveli ayna düşünülebilir. Ayna renk olarak bronz, füme, şeffaf, bakır, pembe ve diğer renklerdedir. Ayna rengi tercihi konusunda bir örnek verirsek şu şekildedir: Cam taş bir avize varsa, şeffaf renkte bir ayna tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ayna Tercihi Konusunda Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Ayna tercihi konusunda yapılan yanlışlar nelerdir? Ayna tercihi konusunda aynanın rengine uygun çerçeve tercihi bazen yanlış yapılabiliyor. İlk olarak ayna rengi bronz renk ise koyu renk mdf kasa veya çerçeve tercih edilmesi doğru olacaktır. Şeffaf renk ayna tercih edilecekse beyaz renk lake boyamalı veya mat beyaz renk düz, dekoratif, mdf, ahşap, varaklı çerçeve tercih edilebilir.

Ayna tercihi konusunda diğer bir hususta salon, oda, banyo, lavabo, wc gibi yerlere takılan veya asılan aynalar konusunda yapılan yanlışlardır. Salonda yemek masası, dresuar, konsol, koltuk arkası aynaları bu eşyaların ölçüsü ile aynı orantıda tercih edilmelidir. Yemek masası 6 kişilik ise en az 150 cm genişliğinde bir ayna tercih edilmesi önerilir. Yemek konsolunda da aynı durumu göz ardı etmemek gerekir. Konsol 2 metre ve üstü ise en az 180 cm’lik bir ayna tercih edilmelidir. Yine renk olarak bunlara benzer renk ve çerçeve tercih edilmelidir.

Banyolarda özellikle ayna tercihi konusunda çok yanlışlar yapılmaktadır. Banyolarda nem fazla olduğu için mdf, ahşap, sunta kasalı ve çerçeveli aynaların tercih edilmesi pek doğru olmayabilir. Ama banyo geniş ise nemin pekte önemi olmaz diye düşünülebilir.

Diğer bir konu ise fiyattır. Bazen ucuza aldığınız ayna kaliteli bir ayna, pahalıya aldığınız ayna kalitesiz bir ayna çıkabilir. Bu noktada fiyat konusunda yanlış yapmamak için kaliteyi göz önünde bulundurmalı, fiyatı ikinci sıraya almalısınız. Bir aynayı uzun yıllar kullanacağınızı unutmamalısınız.

Ayna Tercihi Konusunda En Çok Neye Dikkat Edilmelidir?

Ayna tercihi konusunda en çok neye dikkat edilmelidir? Bu sorunun cevabının en iyi açıklayan kelime “Tasarım ve Uyum” olacaktır. Ev ve işletmelerde dekorasyon en ön planda tutulması gereken, tasarım ve uyumda birbirinden ayrılmaz iki bütündür. Nasıl mı? Düşünsenize evinizde spor tarzda mobilyalar var ve siz varaklı bir ayna tercihinde bulunuyorsunuz. Bulunduğu yerin tüm bütünlüğünü bu şekilde bozabilir, istemediğiniz bir şekilde eşyaların uyumunu bozabilirsiniz.

Ayna Tercihi Konusunda Fikir Verebilir Misiniz?

Ayna tercihi konusunda fikir verebilir misiniz? Bu konuda sizlere daha iyi yardım olabilmek adına ayna modelleri ürün galeri kısmına bakabilirsiniz.

Burada yazılan tüm bilgiler ayna tercihi noktasında dikkatle üzerinde durulması gereken başlıklar olup, bilgi konusunda fikir oluşturması açısından dikkate almanızı da ayrıca öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?